Left Flag
Right Flag

Putovanie za studničkami

17.04.2016

Pozvánka:

Viete, že v okolí Perneka bolo asi dvadsať studničiek? Že nemáte ani len predstavu, kde sa nachádzali a niektoré ešte nachádzajú? NEVADÍ
 
 
V nedeľu 17.4.2016 vás pozývame na prechádzku do okolia Perneka s názvom
 „Putovanie za studničkami“.
 Zraz bude o 14.00 hodine
pri studničke pod Skalkou
(vedľa Slobodovcov).
 
Prechádzku začneme návštevou starých perneckých pivníc, z ktorých v jednej je dodnes aj studnička. Pripravte sa asi na 3 hodiny pohodového chodenia,  je však možné sa kedykoľvek odpojiť.
Pri tejto príležitosti chceme rozbehnúť aj projekt s názvom „Adoptuj si svoju studničku“. Budeme radi, ak sa nájdu občania, ktorí sa rozhodnú o niektorú zo studničiek starať.
Veľmi sa na vás tešíme a veríme, že budeme mať pekné počasie.
V prípade nepriaznivého počasia vám oznámime náhradný termín.
 
 
 
Starosta a obecné zastupiteľstvo

 
Vyhodnotnie:
 
V nedeľu 17.apríla sa približne 30 ľudí a dvaja psi zišli na prvom ročníku putovania za perneckými studničkami.  Dodržujúc slovenské tradície a pre získanie dostatku energie na šliapanie do kopcov boli dospelí ponúknutí medovinou a deti cukríkmi.  Naše putovanie začalo pri studničke pod Skalkou, následne sme si mali možnosť prezrieť dve krásne staré pivnice u pani Halinárovej a pána Andela. V každej tejto pivnici sa nachádza aj studnička. Majitelia pivníc nás ponúkli slivovicou a vínom.  Niektorí naši účastníci sa rozhodli, že by svoje putovanie možno aj v týchto pivniciach zakončili. Napokon si to rozmysleli a vystúpali s nami na Hrabník. Túlajúc sa krásnymi udržiavanými lúkami sme našli štyri studničky.  Naše putovanie bolo spojené s možnosťou adoptovať si studničku a starať sa o ňu. Túto možnosť ako prvá využila rodina pána Vlada Valenta.  Ich dcéra Mária sa na Hrabníku zamilovala do Studničky pod hložkom, ako sme si ju pomenovali. Hlava rodiny Vlado prečítal slávnostný sľub patróna studničky a podpisom dekrétu túto udalosť spečatil starosta pán Bokes a nový patrón.  Z Hrabníka cez Heštún sme prešli do Rozglábov. Prvú zástavku sme mali pri studničke pri Pištovej bude, o ktorú sa svedomito stará pán Laci Čerňanský. Pri ďalšej studničke nás už netrpezlivo čakal pán Ľuboš Vavrinčík s priateľmi a prejavili záujem o adopciu studničky pri Klenci.  Pri hľadaní studničky v časti Široké sme museli prekonať potok, pričom niektorým sa podarilo trochu vykúpať. Našli sme krásnu studničku, ktorá ale ešte čaká na svojho patróna. Pri Beňových studničkách sa vnuci pána starostu rozhodli, že o túto sa bude starať dedo. Až do konca cesty si hrdo niesli dekrét a plánovali čo a ako dedo upraví.  Tesne pred Sádkom sú dve krásne studničky, o jednu sa rozhodla postarať Zuzka Zajičková. Oproti Sádku v dnes už lese (dakedy tam bola lúka) sme našli 4 ďalšie studničky. Strmý kopec však niektorých odradil od výstupu. Tieto studničky tiež zostali zatiaľ bez svojho patróna. Naše putovanie sme zakončili pri známej studničke „pri Móricovi“, kde Martin Ledník podpísal dekrét patróna pre studničku na Starých baniach. Za touto studničkou plánujeme samostatný výlet. Kto vydržal až do konca, tak bol pánom starostom pozvaný na malé občerstvenie do mlyna.
Za pekné fotky chceme poďakovať pánom Lubošovi Hozlárovi a Stanovi Šimunovi. Počas troch hodín krásnej prechádzky sme prešli vyše 8 kilometrov. Musím pochváliť deti, najmladšie malo štyri roky, že zvládli celú trasu.  Budúci rok chceme túto akciu zopakovať, pozrieť sa ako sa jednotliví patróni postarali o adoptované studničky a možno aj zväčšíme okruh putovania. Existujú v Perneku studničky, ktoré sme nevideli alebo o nich ešte nevieme.  Veríme, že sa mnohí k nám pridáte.