Left Flag
Right Flag

Maliar Štefan Bartalský


V Perneku začiatkom minulého storočia žil veľmi zaujímavý človek, Štefan Bartalský – maliar písma a obrazov. Počas svojho života napísal niečo ako spomienkovú rodinnú knihu o svojej mladosti v Perneku.
 
Štefan bartalský
Zapožičanie daného veľmi zaujímavého dokumentu a spísanie krátkeho životopisu pána Bartalského bolo možné zrealizovať za pomoci MUDr. Jána Tedlu, ktorý bol v rodinnom vzťahu s pánom Štefanom Bartalským.
Štefan Bartalský sa narodil 4.12.1909 vo Viedni, ako syn Františky Bartalskej, Perneckej rodáčky, ktorá v tom čase slúžila vo viedenskej rodine. Jeho otec bol námorník, s ktorým sa Františka zoznámila v Amerike.  Dlho posielal pozdravy z rôznych kútov sveta, až sa nakoniec odmlčal. Štefan Bartalský svoje detstvo prežil so svojou matkou v Perneku u svojich starých rodičov Vendelína a Anny Bartalskej. V dome okrem nich býval aj slobodný strýko, ktorý zohráva v živote mladého chlapca významnú úlohu a je to vidieť aj v spomienkach v uvedenej knihe. (Ide o dom na hornom konci, v ktorom dnes býva Katka Kuhfsová). Učňovské a tovarišské roky prežil v Bratislave, kde sa vyučil vo firme maliara pána Schoffera.
V tomto čase už hovoril nemecky a maďarský, neskôr pridal francúzštinu, angličtinu. Veľmi dobre ovládal esperanto, ktorým si dopisoval s filatelistami z celého sveta. Ako známy filatelista sa zúčastňoval rôznych výstav po celom svete. Úzko spolupracoval s Dr. Pavlom Haloňom z Malaciek, známym historikom záhoráckych obcí a tiež veľkým filatelistom. Štefan Bartalský vydal publikáciu o poštových známkach majúcich vzťah k Bratislave. Veľmi rád maľoval obrazy s tematikou Záhoria a stredného Slovenska. Venoval sa aj figurálnej maľbe, ktorú používal v sakrálnej oblasti. V Perneku reštauroval obrazy obidvoch bočných oltárov v kostole. Počas celého života mal veľmi intenzívny vzťah k Perneku a svojej perneckej rodine. V širšej rodine sa nachádza dodnes aj veľmi veľa jeho obrazov.
 
So svojou manželkou Helenou mal syna Štefana, ktorý pôsobil na Elektrotechnickej fakulte a je o ňom známe, že spolupracoval na vývoji mimotelového obehu a bol pri prvej operácií transplantácie srdca v Bratislave.
 
Počas svojho života veľa cestoval, ako profesionál často spolupracoval na príprave rôznych medzinárodných výstav. Štefan Bartalský zomrel ako vyše deväťdesiat ročný, pochovaný je v Slávičom údolí v Bratislave.
 
Som veľmi rada, že vám môžem sprístupniť autentické spomienky pána Bartalského na život v Perneku, ktoré sú obohatené vlastnoručnými kresbami.
 
 Autor: Zuzana Zajičková
 
Doplniť zdroj:   Vlastnoručne spísané spomienky Štefana Bartalského
                        Spomienky MUDr. Jána Tedlu

 
 

Súbory na stiahnutie