Hlavné menu

Kto je tu ??

Spomienky na život v Perneku

V Perneku začiatkom minulého storočia žil veľmi zaujímavý človek, Štefan Bartalský – maliar písma a obrazov. Počas svojho života napísal niečo ako spomienkovú rodinnú knihu o svojej mladosti v Perneku.
Zapožičanie daného veľmi zaujímavého dokumentu a spísanie krátkeho životopisu pána Bartalského bolo možné zrealizovať za pomoci MUDr. Jána Tedlu, ktorý bol v rodinnom vzťahu s pánom Štefanom Bartalským.


Štefan Bartalský sa narodil 4.12.1909 vo Viedni , ako syn Františky Bartalskej, Perneckej rodáčky, ktorá v tom čase slúžila vo viedenskej rodine . Jeho otec bol námorník, s ktorým sa Františka zoznámila v Amerike. Dlho posielal pozdravy z rôznych kútov sveta, až sa nakoniec odmlčal.
Štefan Bartalský svoje detstvo prežil so svojou matkou v Perneku u svojich starých rodičov Vendelína a Anny Bartalskej. V dome okrem nich býval aj slobodný strýko, ktorý zohráva v živote mladého chlapca významnú úlohu a je to vidieť aj v spomienkach v uvedenej knihe. (Ide o dom na hornom konci, v ktorom dnes býva Katka Kuhfsová).
Učňovské a tovarišské roky prežil v Bratislave, kde sa vyučil vo firme maliara pána Schoffera. V tomto čase už hovoril nemecky a maďarský, neskôr pridal francúzštinu, angličtinu. Veľmi dobre ovládal esperanto, ktorým si dopisoval s filatelistami z celého sveta. Ako známy filaterlista sa zúčastňoval rôznych výstav po celom svete. Úzko spolupracoval s Dr. Pavlom Haloňom z Malaciek , známym historikom záhoráckych obcí a tiež veľkým filatelistom. Štefan Bartalský vydal publikáciu o poštových známkach majúcich vzťah k Bratislave.
Veľmi rád maľoval obrazy s tematikou Záhoria a stredného Slovenska. Venoval sa aj figurálnej maľbe, ktorú používal v sakrálnej oblasti. V Perneku reštauroval obrazy obidvoch bočných oltárov v kostole.
Počas celého života mal veľmi intenzívny vzťah k Perneku a svojej perneckej rodine. V širšej rodine sa nachádza dodnes aj veľmi veľa jeho obrazov.
So svojou manželkou Helenou mal syna Štefana, ktorý pôsobil na Elektrotechnickej fakulte a je o ňom známe, že spolupracoval na vývoji mimotelového obehu a bol pri prvej operácií transplantácie srdca v Bratislave.
Počas svojho života veľa cestoval, ako profesionál často spolupracoval na príprave rôznych medzinárodných výstav.
Štefan Bartalský zomrel ako vyše deväťdesiat ročný, pochovaný je v Slávičom údolí v Bratislave.


Sme veľmi radi, že vám môžeme sprístupniť autentické spomienky pána Bartalského na život v Perneku, ktoré sú obohatené vlastnoručnými kresbami.

 

 

 

 

Reklama

slovaklines.png
 

Vyhľadaj

© 2017 PERNEK
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.